Představení metody qigong tuina
Charakteristikou naší terapeutické praxe a oborem profesora Baie jsou masážní metody qigong tuina (čchi-kung tchui-na) 气功推拿, součást systému tradiční čínské medicíny. Je to metoda neinvazivní, řadí se do kategorie léčebných metod bez vedlejších účinků, pacient je při aplikaci metod uvolněný a cítí se velice příjemně (pokud se samozřejmě nejedná o onemocnění vyžadující silnější stimulaci jako je napravení vyvrknutého kotníku apod, ale i v těchto případech je bolestivé působení velice krátké a ihned odeznívá). Nezřídka se stává, že během terapie klient usne, což ještě podpoří pozitivní účinky masáže. Název metody se skládá ze slov qigong 气功a tuina 推拿. Qigong naznačuje využití znalostí a schopností práce s energetickou substancí qi. Tuina znamená „masáž“, resp. přesněji: tui znamená „horizontálně působit silou, odtlačovat“ na „nabírat, přitahovat“, tedy jinak řečeno, působit kombinovanou masážní technikou tam a zpět.
Léčení pomocí čínské medicíny se od západního systému liší. Na rozdíl od západní medicíny, kde lék proti bolesti působí (pokud zabere) okamžitě, ale nevyřeší často příčinu opakovaných potíží a člověk si časem vypěstuje vůči lékům odolnost, se čínská tradiční medicína dívá na člověka jako na celek a posuzuje zdravotní stav vždy na základě okamžitého vyšetření a tomu se léčba musí přizpůsobit. Základním principem je v souladu s taoismem změna. Dalším základním principem je hledat a odstranit kořen, prapůvodní příčinu nemoci. Pro léčbu je potřeba čas a trpělivost, nefunguje jako „prášky“, i když u některých nemocí se mohou efekty projevit nečekaně rychle.
Příprava na masáž
Terapie probíhá většinou vleže na masážním lehátku, případně vsedě, podle potíží klienta. Masíruje se přes oděv, který se tedy s výjimkou specifických případů neodkládá. Sezení obvykle trvá do jedné hodiny a bývá velice příjemné. Je vhodné, aby klient měl na sobě volnější oděv, sejmul si kovové ozdoby (těsné náramky, hodinky, náhrdelník), aby se zklidnil a byl během terapie plně uvolněný. Před a po masáži by se nemělo bezprostředně jíst a pít (nejlepší časový odstup je asi 1 hodina). Před masáží se provádí diagnostika, kde bývá jedním z důležitých ukazatelů zabarvení povlaku jazyka, proto by se měl klient vyvarovat pokrmů či nápojů, které by mohly jeho přirozené zabarvení zkreslit (např. káva, borůvky, barevné bonbóny apod.) a nedoporučuje se také čištění povlaku na jazyku.